Daha temiz ve sürdürülebilir bir dünya için tüketimimizi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılıyoruz.

Daha temiz ve sürdürülebilir bir dünya için tüketimimizi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılıyoruz.
17 Ocak 2023 Salı
Daha temiz ve sürdürülebilir bir dünya için tüketimimizi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılıyoruz.

Uygun fiyat, müşteri odaklı dürüst esnaflık felsefesiyle yola çıkan, Eylül 2021'de halka açılan ve borsada işlem görmeye başlayan KİM Market Güneş Enerji Sistemleri (GES) Projesiyle  üretim, tedarik ve satış süreçlerini daha sürdürülebilir hale getirmek üzere   temiz enerji alanında yatırım yapma kararı aldı.

Kim marketten 4.920.000 USD yatırımla  9.000.000 kwh elektrik üretim hedefi

KAP a yapılan özel durum açıklamasında konu hakkında bilgi verildi.

Şirketimizce, enerji ihtiyacını karşılamak ve enerji maliyetlerini azaltmak amacıyla, Manisa ili, Demirci ilçesi Mezitler Mah. Bozyer mevki, 106 ada, 322 nolu parsel mevkiinde 5.000 kWe, Güneş Enerjisi Santrali (GES) Projesi yapılması planlandığı ve GES kurulumu için izin alınması amacıyla gerekli izin başvuruları yapılacağı kamuya açıklanmıştı. İlgili Güneş Enerjisinden elektrik üretimi için Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu başvurumuz 12/01/2023 tarih ve 2831 sayılı yazısıyla kabul edilmiş olup, çağrı mektubu bugün tarafımıza ulaşmıştır. GES yatırımı için Saha Temiz Enerji Elektrik Taahhüt Danışmanlık A.Ş. ile sözleşme imzalanmıştır. Yatırımın maliyeti 4.920.000 USD olarak öngörülmekte olup, finansmanı için %70 uzun vadeli yatırım kredisi %30 öz kaynak kullanılması, santralin 2023 Temmuz ayına kadar faaliyete geçmesi planlanmaktadır. Üretilen elektrik enterkonnekte sistem üzerinden şebekeye verilecek olup tüm iş ve işlemler 12.05.2019 tarih ve 30772 sayılı Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında mahsuplaşma yöntemi ile yürütülecektir. GES faaliyete geçtiğinde ortalama 9.000.000 kwh elektrik enerjisi üretmesi ve tüm şubelerimizin toplam elektrik tüketiminin %45'ini (2022 tüketim verisine göre) karşılaması beklenmektedir.

Doğamızı seviyoruz, yenilenebilir enerjiyi kullanıyoruz...

Kim Market yetkililerinin yaptığı açıklamada Enerji tüketimimizi, çevre dostu yenilebilir enerji kaynaklarıyla karşılayıp, sağlanacak maddi menfaati müşterilerimizin alışverişinde raflarımıza daha da uygun fiyatlarla yansıtacağız, Doğamızı seviyoruz, yenilenebilir enerjiyi kullanıyoruz! Bu projenin bir başlangıç olduğu, sürdürebilirlik konusunda daha bir çok adımın atılacağı ve yatırımların devam edeceğini bildirildi.

HABER ARŞİVİ İÇİN TIKLAYINIZ
Kampanya ve etkinlikler için e-posta listemize kayıt olabilirsiniz.